Home office – jak powinno wyglądać domowe biuro?

Home office – jak powinno wyglądać domowe biuro?

Z powodu pandemii koronawirusa, wiele firm przeniosło swoje biura do mieszkań pracowników. Jak powinna wyglądać zdrowa i komfortowa przestrzeń do pracy zdalnej? Na to pytanie odpowiada Rafał Buczek, ekspert z firmy AWILUX, producenta stolarki okiennej i drzwiowej.

Dystans społeczny i przymusowa izolacja sprawiły, że wiele biurowców opustoszało i od prawie roku wita coraz mniejszą liczbę pracowników. Wprowadzenie pracy zdalnej dla wielu przedsiębiorstw było prawdziwym testem organizacji, logistyki i HR-u. Home office to też wyzwanie dla pracowników, którzy w domowych warunkach muszą zaaranżować miejsce do efektywnej i spokojnej pracy.

Przeczytaj również: E-życie zostanie z nami na dłużej.

Rok od wybuchu pandemii jesteśmy zdecydowanie lepiej zorganizowani i przygotowani do pracy zdalnej jako nowego, stałego elementu naszego życia zawodowego, który prawdopodobnie zostanie z nami na długo. W wielu firmach praca w trybie home office sprawdziła się na tyle satysfakcjonująco, że ten model działania zostanie wprowadzony już na stałe – mówi Rafał Buczek z firmy AWILUX.

Światło i jeszcze więcej światła

Światło jest bezsprzecznym stymulatorem dobrego samopoczucia, dlatego należy zrobić wszystko, by wpuścić go do domu jak najwięcej – tak, by długotrwała izolacja nie wpłynęła na pogorszenie nastroju. Pracując zdalnie, ograniczamy do minimum kwestie codziennego przemieszczania się z domu do biura i z powrotem, a także na przykład odwiedzin, aktywności w klubach fitness czy na siłowniach, robienia niezaplanowanych zakupów, co dla wielu osób oznacza, że poza domem spędzają tylko kilka godzin w ciągu tygodnia. Brak ekspozycji na naturalne światło może negatywnie odbić się na naszym samopoczuciu, co w efekcie może wpłynąć na życie prywatne, jak i zawodowe.

Nowoczesna stolarka okienna daje ogromny potencjał do wykorzystania naświetlenia słonecznego w życiu codziennym. Mamy możliwość stworzenia komfortowych wnętrz, które zapewnią nam odpowiednie warunki do odpoczynku, jak i do pracy – dodaje Rafał Buczek z firmy AWILUX.

Istnieje szereg rozwiązań tymczasowych, które pomogą rozświetlić przestrzeń do pracy. Dobrym pomysłem może być przemeblowanie pokoju, w którym pracujemy w taki sposób, aby nasze stanowisko znajdowało się jak najbliżej okna. Praca przy sztucznym świetle może osłabić i zmęczyć wzrok, co wpłynie negatywnie na naszą efektywność. Na czas pracy zdalnej warto zrezygnować z kilkuwarstwowych osłon okiennych – ciężkich firan i ciężkich zasłon, które ograniczają dostęp naturalnego światła do wnętrz.

Dalekie zasięgi

Praca zdalna ma ogromny wpływ na to, co dzieje się dookoła – również w branży budowlanej i na rynku nieruchomości, które bardzo szybko odnalazły się w nowej rzeczywistości i oferują inwestorom rozwiązania szyte na miarę nowych czasów. W branży budowlanej coraz głośniej mówi się o powrocie do budownictwa wielopokoleniowego.

Aktualne nastroje związane z izolacją pokazują, że ludzie potrzebują przestrzeni. Strach przed ponownym lockdownem sprawia, że zmienia się nasze podejście do budowania domów wielopokoleniowych. Mieszkanie dziadków z wnukami nie oznacza braku intymności i zamieszania w domu – mogą oni zaopiekować się dziećmi w czasie, gdy my zajmujemy się pracą. Współczesne możliwości architektoniczne pozwalają na stworzenie projektów, w których każdy znajdzie miejsce dla siebie – mówi Rafał Buczek i dodaje: – W domach wielorodzinnych najważniejsze jest właściwe rozplanowanie stref, w których wszyscy domownicy będą czuć się swobodnie i nikomu nie zabraknie przestrzeni. Strefa dzienna do wspólnego spędzania czasu powinna być mocno rozświetlona. Pomogą w tym duże witryny, okna podnoszono-przesuwne, a także ściany fasadowe w formie przeszkleń. Takie rozwiązania dają nam to nie tylko piękne widoki, ale także maksymalne doświetlenie. Strefa biurowa powinna być dobrze wyciszona, do czego idealnie sprawdzą się okna o podwyższonych parametrach akustycznych. Strefa nocna to część, która na co dzień potrzebuje najmniej światła, dlatego warto ją organizować na wschodniej lub północnej stronie budynku.

Przeczytaj także: Przyszłość pod znakiem pracy hybrydowej.

Praca zdalna może być równie lub bardziej efektywna od pracy w biurze. Właściwe zaplanowana przestrzeń i dostęp do stymulującego pracę naszego ciała światła to sposób na idealny home office. Ekspozycja na światło dzienne ma ogromny wpływ na naszą wydajność oraz na funkcjonowanie naszego wzroku, a także pozwala przygotować się do wieczornego odpoczynku. Odpowiednie doświetlenie mieszkania czy domu, który zamienił się w jednoosobowe biuro to podstawa wydajnej i efektywnej pracy.

Home office – jak powinno wyglądać domowe biuro?
Home office – jak powinno wyglądać domowe biuro?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.