Planowałeś udać się na trening siłowy, cardio bądź na jakikolwiek inny, ale zabrakło sił? Możliwe, że problem tkwi w nieodpowiednim pozyskaniu energii. Ważnym zaleceniem dla osób trenujących jest zaopatrzenie się w zapas energii koniecznej podczas wysiłku fizycznego.
Nie każdy wie, jak energię skutecznie pozyskać, a tym bardziej jak utrzymać jej odpowiedni poziom w trakcie treningu. Jednak odpowiedź jest dość prosta, ponieważ potrzebnej energii dostarczamy organizmowi poprzez spożywanie posiłków. Oczywiście ważne jest, aby posiłki osób ćwiczących były wzbogacone o zdrowe i wartościowe składniki, które stanowią fundament naszej diety. Głównym źródłem pozyskiwanej energii są węglowodany, białka oraz tłuszcze. To, jakie zapotrzebowanie mamy na każdy z wymienionych składników odżywczych zależy indywidualnie od osoby, od intensywności treningów, celu treningowego, czy też zaleceń bądź przeciwskazań związanych z różnego typu schorzeniami.
Pozyskiwanie energii jest konieczne nie tylko dla osób ćwiczących, ale dla każdego z nas bez wyjątku. Jednak osoby, które podejmują się intensywnego wysiłku fizycznego mają większe zapotrzebowanie na jej pozyskiwanie. Dzieje się tak, dlatego że podczas treningu, przez to, że nasze ciało jest w ruchu zużywamy więcej energii.
Poza wspomnianymi węglowodanami, białkami i tłuszczami warto pamiętać o stosowaniu minerałów i witamin, które co prawda nie są bezpośrednimi źródłami energii, ale biorą udział w ważnych procesach jej przetwarzania.
Twoje ciało, żeby nabrało prawdziwych mięśni, potrzebuje więcej testosteronu i HGH. Jak zapewne wiesz, sprzedaż testosteronu i HGH (hormonu wzrostu) w Polsce jest zakazana. Formuła suplementu Somatodrol sprawia, że Twoje ciało dostaje substancje, dzięki którym wytwarza więcej testosteronu i HGH – naturalnie i bez jakichkolwiek skutków ubocznych spowodowanych sterydami anabolicznymi. Czytaj więcej: Somatodrol.
Jak zatem wygląda magazynowanie energii przez nasz organizm? Teraz trochę wiedzy
z zakresu biologii i chemii, która pozwoli nam lepiej zrozumieć ten proces. Wszystko zaczyna się od posiłku i od dostarczania wartości odżywczych. Część tych wartości wchłania się od razu do komórek naszego organizmu, reszta natomiast magazynuje się w postaci glikogenu, który jest gromadzony w wątrobie i mięśniach. Jeszcze inna część wartości odżywczych gromadzi się w postaci tłuszczu. Glikogen podczas ćwiczeń rozpada się do glukozy, która następnie wraz z tłuszczem przemieszcza się do mięśni dzięki układowi krwionośnemu. Jest to dość długa i skomplikowana droga dostarczania do naszego organizmu energii. To, ile zostanie jej zużytej zależy od intensywności naszego wysiłku fizycznego. Dlatego teraz wyraźniej widać, dlaczego osoby, które dużo ćwiczą powinny dostarczać więcej energii, czyli więcej składników odżywczych.
Wiemy już skąd pozyskiwać energię, teraz warto uświadomić sobie jak utrzymać jej odpowiedni poziom w czasie trwania treningu. Kiedy odczuwamy spadek energii przy wykonywaniu kolejnych ćwiczeń, może to oznaczać, że mamy niewystarczające nawodnienie i/lub niedobór elektrolitów. W takiej sytuacji pomóc mogą napoje izotoniczne, często stosowane przez sportowców. Tego typu napoje wyrównują poziom wody oraz elektrolitów, których pozbywamy się wraz z wydzielanym potem. Jeżeli jednak nie chcemy sięgać po izotoniki, a wolimy zostać przy tradycyjnym nawadnianiu wodą, warto wybrać tą wzbogaconą o wysoką ilość minerałów.
Jak widać, istotne jest odpowiednie przygotowanie, dostarczenie ważnych składników, tym samym energii, która jest niezbędnym paliwem w wykonaniu skutecznego treningu. Jednak nie mniej ważne jest nasze postępowanie w trakcie ćwiczeń i dbałość o utrzymanie odpowiedniego poziomu energii, którą pozyskaliśmy zanim rozpoczęliśmy aktywność fizyczną. Warto o nią dbać dlatego, że wpływa na wydolność naszego organizmu oraz na to jaką satysfakcję odniesiemy z wykonanego treningu.