To nie musi boleć

To nie musi boleć

Obawa przed bólem to, jak wynika z badań przeprowadzonych przez TEOXANE Laboratories, powód, dla którego aż 64,3% pacjentów boi się poddać zabiegowi z użyciem kwasu hialuronowego. Strach mija już po pierwszych minutach, ale można pozbyć się go wcześniej, przed wizytą w gabinecie. Jak?

Poznaj 3 sposoby lekarzy medycyny estetycznej na minimalizowanie nieprzyjemnych doznań w trakcie zabiegów estetycznych.

Pierwszy sposób to znieczulenie maścią znieczulającą – najpowszechniejsza metoda stosowana niemal w 100 proc. przypadków. Osobom szczególnie wrażliwym na ból lekarze mają do zaoferowania natomiast preparaty zawierające łagodzącą ból lidokainę oraz alternatywny sposób podawania kwasu – za pomocą automatycznego pena. Bezprzewodowe urządzenie wyręcza lekarza w wymagającej niejednokrotnie użycia siły czynności wprowadzenia kwasu, pozwala regulować jej tempo, ilość podawanego żelu, tym samym ograniczając ból związany z aplikacją do minimum.

Znieczulająca maść

Posmarowanie miejsca zabiegu maścią znieczulającą (np. Emla lub inną) to zazwyczaj punkt wyjścia do komfortowego, niebolesnego zabiegu. Wiele zależy w tym względzie od naszego indywidualnego progu bólu. – Każdy reaguje na ból w inny sposób. Są tacy, którzy i bez znieczulenia ledwo odczuliby wkłucie czy wprowadzenie gęstego kwasu, jak również osoby, u których sam widok strzykawki wzbudza strach i powoduje, że miejsce zabiegu nagle zaczyna boleć. Ocenieniu progu bólu pacjenta służy wywiad przeprowadzany z nim przed zabiegiem. To najlepszy moment, aby powiedzieć o swoich niepokojach i dobrać metodę, która sprawdzi się w indywidualnym przypadku – wyjaśnia dr Dorota Mielecka-Trzepizur z Centrum Dermatologii Estetycznej i Laseroterapii „CosmetDerm” we Wrocławiu. Znieczulająca maść minimalizuje odczuwanie bólu w czasie trwania zabiegu. Po posmarowaniu należy odczekać ok. 0,5 godz. W przypadku dużej wrażliwości można w trakcie zabiegu wspomagać znieczulenie innym rodzajem maści znieczulającej, jak również zastosować preparat z lidokainą.

Łagodząca ból lidokaina

W preparatach na bazie kwasu hialuronowego stężenie lidokainy wynosi zazwyczaj 0,3%. Już taka dawka jest wystarczająca i czyni zabieg dużo bardziej komfortowym. – Tego typu preparaty działają na zasadzie „im dalej, tym lepiej”, co oznacza, że każde kolejne wkłucie prowadzi do dalszego znieczulenia. Lidokaina jest stosowana w medycynie jako środek miejscowo znieczulający i z reguły podawana właśnie przezskórnie, w formie aerozolu lub żelu. W preparatach na bazie HA związek znieczulający występuje w jednej strzykawce z kwasem hialuronowym – wyjaśnia ekspert. W ofertach producentów często można znaleźć całą linię produktów zawierających lidokainę – przykładem jest gama PureSense marki TEOSYAL.

Zbawienny długopis

Jest jeszcze trzecia możliwość zwiększenia komfortu zabiegu – wykorzystanie podczas iniekcji automatycznego przyrządu wielkości długopisu (pena), który umożliwia równomierną aplikację żelu w komfortowy sposób. Wyposażony w bezprzewodowy mechanizm przyrząd to odpowiedź na rosnące zainteresowanie zabiegami z użyciem kwasu, a także zapotrzebowanie pacjentów, których przed zastrzykami powstrzymuje obawa przed bólem. Badania TEOXANE dowiodły, że te innowacyjne przyrządy szczególnie sprawdzają się na najwrażliwszych obszarach twarzy, czyli np. w okolicy ust czy oczu.

Ciekawostki

Czy wiesz, że:

Okolica oczu to jeden z obszarów przysparzających najmniej problemów ze znieczuleniem. Skóra w tym miejscu wyjątkowo szybko (w ok. 3 min.) się znieczula.

Najwrażliwszym obszarem na ból – ponieważ mocno unerwionym – są usta, które po zabiegu pozostają bardziej czułe na dotyk. Na obrzęk, jeżeli wystąpi, w tym miejscu można zastosować żelowy okład chłodzący, który załagodzi efekt zaczerwienienia. www.newderm.pl

2 Replies to “To nie musi boleć

  1. Jak zobaczyłem tutuł i fotkę to mówię sobie kurcze czy to jest artykuł dla faceta?
    Ale faktycznie problem istnieje i coraz więcej z nas decyduje się na drobne „poprawki”, nie mówiąc już o zrozumieniu dla naszych partnerek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.